Barajele de promovare în Liga 3-a: Avem deja mai mult de jumătate din echipele promovate!

Primele campioane județene au deschis șampaniile în această seară odată cu manșa secundă a barajelor de promovare. Cu foarte puține excepții, formațiile favorite, autoritare încă din tur, au primit confirmarea că vor juca din luna august în Liga 3-a. Unul dintre cele mai echilibrate dueluri a fost chiar în regiunea Crișului, acolo unde FC Hunedoara, urmașa Corvinului, a declanșat fiesta la Lupac, acolo unde cărășenii aveau speranțe după succesul de „sub furnale”. Dar, Iulian Tecsi (foto) a întors soarta barajului și formația emblemă a județului vecin revine după două sezoane în eșalonul trei.

Dar iată rezultatele înregistrare cu mențiunea că echipele scrise cu albastru au promovat în Liga 3-a. Pentru celelalte baraje de promovare, manșa secundă va avea loc sâmbăta viitoare, de la ora 17,30:

Regiunea 1

23 iunie, ora 18:00

AVÂNTUL ALBEŞTI (Botoşani) – GAUSS BACĂU(Bacău) 0-1

A marcat: /I. Furtună 63

ŞOMUZ FĂLTICENI (Suceava)– FLACĂRA MUNTENII DE SUS (Vaslui)   5-0

Au marcat:Bandi 11, G. Neagoe 26 – penalty,  Julei 51,  Kuruc 69,  Luchian 76

ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ(Neamţ) – VICTORIA LEŢCANI (Iaşi)  3-0  (f.j. – lipsă CIS)

Regiunea 2

23 iunie, ora 17:30

UNIREA MIRŞID (Sălaj) – STICLA ARIEŞUL TURDA (Cluj) 2-4(în tur 0-6)  

Au marcat:Cip. Pavel 25, Iliese 56 / Şt. Silaghi 10, M. Ionescu 14, 31, V. Marcu 84 – penalty

23 iunie, ora 18:00

MINAUR BAIA MARE (Maramureş) – CSC SÂNMARTIN (Bihor) 0-0

ENERGIA NEGREŞTI OAŞ (Satu Mare) – ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA (Bistriţa-Năsăud)     0-3 (f.j. – lipsă CIS)

Regiunea 3

23 iunie, ora 17:30

NEMERE GHELINŢA (Covasna) – ACS SR MUNICIPAL BRAŞOV (Braşov) 0-2 (în tur 0-1).   

Au marcat: H. Popa 17, Al. Damian 57 – penalty

PĂLTINIŞ RĂŞINARI (Sibiu) – ACS MSE TÂRGU MUREŞ (Mureş)  3-1 (în tur 0-2)

Au marcat:Cotofan 28, B. Frăţilă 43, B. Chirilă 85 / Emilian German 78

UNIREA CRISTURU SECUIESC (Harghita) – CS OCNA MUREŞ (Alba)   0-3 (f.j. – lipsă CIS)

Regiunea 4

23 iunie, ora 17:30

VOINȚA LUPAC(Caraş-Severin) – CS HUNEDOARA (Hunedoara) 1-2 (în tur 1-0)

Au marcat:Cr. Pop 89 / Tecsi 23, 67

VIITORUL ŞIMIAN (Mehedinţi) – ACS DUMBRĂVIŢA (Timiş) 0-6 (în tur 0-5)

Au marcat:Nanu 10 – penalty, Bîrză 29, Telescu 72 – penalty, Pecarov 78, Briciu 84, Oancea 90

23 iunie, ora 18:00

CRIŞUL CHIŞINEU CRIŞ (Arad) – PETROLUL BUSTUCHIN (Gorj)  4-0

Au marcat:Modan 11, 18, 53, Alin Pavel 62

Regiunea 5

23 iunie, ora 17:30

RAPID BUZESCU (Teleorman) – FLACĂRA HOREZU (Vâlcea) 0-1 (în tur 0-8).

A marcat:Ad. Popa 58

VEDIŢA COLONEŞTI (Olt) – UNIREA BASCOV (Argeş) 0-1 (în tur 1-2)                    

A marcat:Roberto Tudor 40

FC U CRAIOVA 1948 (Dolj) – GLORIA CORNEŞTI (Dâmboviţa)  3-0 (f.j. – lipsă CIS)

Regiunea 6

23 iunie, ora 17:30

CSO BRAGADIRU (Ilfov) – ABATORUL SLOBOZIA (Ialomiţa) 4-2 (în tur 1-1)   

Au marcat:A. Paraschiv 5, Fagu 38, Al. Ioniţă 77 – penalty, Cr. Păun 85 / Iftinca 43, Matache 90+2 – penalty

23 iunie, ora 18:00

VENUS INDEPENDENŢA (Călăraşi)– CS BLEJOI (Prahova) 5-1

Au marcat: Cs. Borbely 32, M. Ştefan 55 – penalty, 59, 69, Cip. Stoica 90+2 / Ad. Vintilă 19

23 iunie, ora 20:00

FOTBAL CLUB R BUCUREŞTI(Bucureşti) – AFC SINGURENI (Giurgiu) 10-1 (în tur 7-0)

Au marcat:D. Niculae 10, 66, 84, M. Vlada 12, 47, Goge 23, D. Bratu 45 – penalty, Dovleac 52,  Maftei 74, Al. Burlacu 79 / Vl. Păun 82

Regiunea 7

23 iunie, ora 17:30

CS MEDGIDIA (Constanţa) – SPORTUL CIORĂŞTI (Vrancea) 3-0 (în tur 2-2)

Au marcat:R. Babu 14, D. Gheorghe 21, G. Ştefan 81

23 iunie, ora 18:00

PESCĂRUŞUL SARICHIOI JUNIOR (Tulcea) SCM GLORIA BUZĂU (Buzău)  0-3

Au marcat: Andrei Cîmpeanu 5, 27, Gabriel Bobe 69 – penalty

UNIVERSITATEA DUNĂREA DE JOS GALAŢI (Galaţi)– CS FĂUREI (Brăila)  0-4

Au marcat: Stelian Nicoliţă 12, 42, Bănel Nicoliţă 76 – penalty, Viorel Gheorghe 89

  • Echipele scrise cu albastru au promovat în Liga 3-a. Pentru celelalte baraje de promovare, manșa secundă va avea loc sâmbăta viitoare, de la ora 17,30

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *