Două egaluri pentru FCSB în primele amicale din cantonamentul din Olanda

Lotul deplasat de Nicolea Dică în cantonamentul din Olanda cuprinde portarii: Bălgrădean (30 de ani), A. Vlad (19), Ducan (17), fundașii: R. Benzar (26), Jakolis (26), Planici (26), Bălașa (23), Momcilovici (31), J. Morais (31), mijlocașii: L. Filip (27), Pintilii (33), D. Nedelcu (21), D. Toma (17), Ov. Popescu (24), Teixeira (37), Moruțan (19), Qaka (23) și atacanții: Man (19), I. Stoica (15), Fl. Coman (20), D. Benzar (20), Gnohere (31), Fl. Tănase (23), Cr. Dumitru (16).

În prima partidă amicală, FCSB a remizat 1-1 cu FC Bruges, campioana Belgiei. După ce belgienii au deschis scorul rapid, în minutul 4 prin lovitura de cap a lui Denswal, elevii lui Dică au controlat jocul și dupăc e au avut câteva ratări, au marcat la începutul reprizei secunde, în minutul 52 prin Teixeira cu un șut deviat de la margiena careului mare. Tănase a irosit un penalty în minutul 76 după ce Moruțan a fost faultat în careu. Dică a folosit noul sistem 4-3-3, cu primul ˝11˝: Bălgrădean – Benzar, Planici, Bălașa, Morais – Teixeira, Nedelcu, Ov. Popescu – Man, Fl. Tănase, Coman.

În al doilea amical, FCSB a remizat tot 1-1 cu vicempioana Olandei, Ajax Amsterdam. Tănase în minutul 7 și Eiting în minutul 24 au marcat cele două goluri, în rest, românii au trebuit să facă față puternicilor și tehnicilor jucători de clasă ai Ajaxului. Dică a utilizat următorii jucători: Bălgrădean – R. Benzar, Planici, Bălașa 80 L. Filip), Morais – Ov. Popescu (Moruțan), Pintilii 71 D. Nedelcu), Teixeira (86 D. Benzar) – Man (80 Jakolis), F. Tănase (87 Cr. Dumitru), F. Coman (62 Qaka).

Dupăce. vor mai juca ultimele două amicale, ˝roș-albaștrii˝ se vor întoarce în țară.

09.07. 2018 – FCSB – Paok Salonic ora 20:00
13.07. 2018 – FCSB – Al Gharafa ora 19:00