Finala Cupei Mondiale: Franța – Croația 4-2. După 20 de ani, ˝Les bleus˝câștigă al doilea mondial din istorie!

Finala Cupei Mondiale: Franța - Croația 4-2. După 20 de ani, ˝Les bleus˝câștigă al doilea mondial din istorie!

Franța e noua Campioană Mondială după ce a câștigat marea finală cu Croația disputată pe stadionul Luzhniki din Moscova, scor 4-2.

Francezii  au deschis scorul prin autogolul lui Mandzukic, în minutul 18. După doar 10 minute, croații au restabilit egalitatea prin șutul foarte bun al lui Perisic.

Croația a mai primit gol în minutul 38, când Perisic a făcut un henț în careu, validat de arbitrul Pitana după ce a consultat arbitrajul video de mai multe ori pentru a fi sigur de decizie. Griezmann a transformat lovitura de pedeapsă, preluând idn nou conducerea pentru francezi.

Pogba și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 59, iar șase minute mai târziu Mbappe a dus scorul la un neașteptat 4-1. Mandzukic a redus din diferență în minutul 69, după o gafă uluitoare a lui Lloris care a vrut să degajeze și a trimis mingea direct în piciorul croatului de unde mai apoi a ajuns în paortă, stabilindu-se scorul final, 4-2 pentru ˝Les bleus˝.

Finala Cupei Mondiale: Franța – Croația 4-2

Stadion: Luzhniki Arena (Moscova), 78011 de spectatori

Au marcat: Mandzukic 18 – autogol, Griezmann 38, Pogba 59, Mbappe 65 / Perisic 28, Mandzukic 69

Cartonașe galbene: N’Golo Kante 27, Lucas Hernandez 41, Sime Vrsaljko 90+2.

Cel mai bun jucător: Antoine Griezmann

Balonul de aur Adidas: Luka Modric.

Premiul FIFA cel mai tânăr jucător: Kylian Mbappe

Golgeterul competiției: Harry Kane cu 6 goluri.

Franța: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kante (55 Steven Nzonzi) – Mbappe, Griezmann, Matuidi (73 Corentin Tolisso) – Giroud (81 Nabil Fekir). Rezerve neutilizate: Mandanda, Areola, Kimpembe, Lemar, Dembele, Rami, Sidibe, Thauvin, Mendy. Selecționer: Didier Deschamps

Croatia: Subasic – Vrasljko, Lovren, Vida, Strinic (82 Marko Pjaca) – Brozovic – Rebic (71 Andrej Kramaric), Modric, Rakitic, Perisic – Mandzukic. Rezerve utilizate: Livakovic, L.Kalinic, Corluka, Kovacic, Jedvaj, Bradaric, Caleta-Car, Badelj, Pjaca. Selecționer: Zlatko Dalic

Arbitri: Nestor Pitana – Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toți din Argentina). Al patrulea arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda). Asistent video: Massimiliano Irrati (Italia).