Grupa A: Rusia – Egipt 3-1. Rusia este prima calificată în sferturile de finală!

Grupa A: Rusia - Egipt 3-1. Rusia este prima calificată în sferturile de finală!

Rușii veneau după o victorie cu 5-0 împotriva Arabiei Saudite iar Egiptul își juca ultima șansă după ce a pierdut in extremis cu Uruguay. După o primă repriză mai slabă și albă, imediat după ieșirea de la cabine, egipteanul  Fahti  a deviat în propria poartă, fiind al cincilea autogol de la Mondialele din Rusia. Denis Cheryshev în minutul 59 și Dzyuba în minutul 62 au adus calificarea mult sperată de echipa Rusiei. Golul de onoare al Egiptului l-a marcat Mo Salah în minutul 73 din penalty dar Egiptul pleacă va pleca acasă după ultimul meci cu Arabia Saudită.

Cel mai bun jucător al rușilor a fost desemnat pentru a doua oară Denis Cheryshev, care este și golgeterul competiției cu 3 goluri, alături de Cristiano Ronaldo.

Rusia – Egipt  3-1

Au marcat: Fahti – autogol 47, Denis Cheryshev 59, Dzyuba 62/ Salah 73 – penalty

Cartonașe galbene: Trezeguet 57, Fedor Smolov 84

Cel mai bun jucător: Denis Cheryshev

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov (86 Fedor Kudryashov) – Gazinskiy, Zobnin – Samedov, Golovin, Cheryshev (74 Daler Kuzyaev) – Dzyuba (78 Fedor Smolov). Rezerve neutilizate: Gabulov, Lunev, Dzagoev, Erokhin, Granat, Al. Muranchuk, An. Miranchuk, Semenov, Smolnikov. Selecționer: S. Cherchesov

Egipt: El Shenawy – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafy – Elneny (74 Amr Warda), Hamed – Salah, Elsaid, Trezeguet (68 Ramadan Sobhi) – Mohsen (82 Mahmoud Kahraba). Rezerve neutilizate: Ekramy, El Hadary, Ashraf, Elmohamady, Shikabala, Gaber, Hamdi, Morsy, Samir. Selecționer: H. Cuper

Arbitri: Enrique Caceres (Argentina)Eduardo Cardozo (Paraguay)Juan Zorrilla (Paraguay). Al patrulea arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia). Asistent video: Massimiliano Irrati (Italia).

Clasament Grupa A:

  1. Rusia 6 pct.
  2. Uruguay 3 pct.
  3. Egipt 0 pct.
  4. Arabia Saudită 0 pct.

Partidele programate miercuri, 20 iunie:

Grupa B, ora 15:00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki) – TVR 1, TVR HD
Grupa A, ora 18:00 – Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don) – TVR 1, TVR HD
Grupa B, ora 21:00 – Iran – Spania (Kazan) – TVR 1, TVR HD

Lasă un răspuns