Grupa D: Croaţia – Nigeria 2-0. Croa!ții s-au antrenat pentru derbyul cu Argentina

În prima repriză croații au reușit să amrcheze fără să tragă vreun șut pe poartă. I-a ajutat nefericitul fundaș nigerian Etebo care și-a dat un autogol după jumătate de oră de meci. După pauză nigerienii au încercat să revină în joc dar nu au reușit mare lucru. Mai mult decât atât, Ekong a făcut un fault în careu asupra lui Mandzukic și căpitanul Modrici a dublat avantajul.

Croaţia – Nigeria 2-0

Au marcat: Peter Etebo 32 – autogol, Luka Modric 71 – penalty

Cartonașe galbene: Rakitic 30, Troost-Ekong 70, Brozovic 89

Cel mai bun jucător: Luka Modric

Croația: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic – Rakitic, Modric – Rebic (78 Kovacic), Kramaric (60 Brozovic), Perisic – Mandzukic (86 Pjaca). Rezerve neutilizate: Livakovic, L. Kalinic, Pivaric, N. Kalinic, Jedvaj, Corluka, Caleta-Car, Bradaric, Badelj. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Nigeria: Uzoho, Abdullahi, Balogun, Troost-Ekong, Idowu – Ndidi, Etebo – Moses, Mikel (88 Nwankwo), Iwobi (62 Musa) – Ighalo (73 Iheanacho).  Rezerve neutilziate: Akpeyi, Ezenwa, Awaziem, Ebuehi, Elderson, Obi, Ogu, Omeruo, Onazi, Simy. Selecţioner: Gernot Rohr.

Arbitri: Sandro Ricci – Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (toţi din Brazilia). Al patrulea arbitru: Antonio Mateu Lahoz (Spania). Asistent video: Daniele Orsato (Italia).