Grupa G: Belgia – Tunisia  5-2. Belgienii s-au calificat cu ˝dublele˝lui Hazard și Lukaku

Grupa G: Belgia - Tunisia  5-2. Belgienii s-au calificat cu ˝dublele˝lui Hazard și Lukaku

A fost un meci spectaculos, cu multe goluri, cu o echipă a Belgiei cu jucători care și-au arătat clasa împotriva modestei echipe a Tunisiei. După un gol marcat rapid de Hazard, africanii au reușit egalarea prin Dylan Bronn după care a venit și ˝dubla˝ lui Lukaku ce a adus liniște la pauză în tabăra belgienilor. În debutul reprizei a doua Hazard a transformat un penalty iar în ultimele faze ale meciului au mai marcat Michy batshuayi pentru belgieni dar și Wahbi Khazri pentru tunisieni, scor final 5-2 pentru europeni, care merg astfel mai departe în optimi.

Grupa G: Belgia – Tunisia  5-2

Au marcat: Eden Hazard 6, penalty, 51, Romelu Lukaku 16, 45+3, Michy Batshuayi 90  / Dylan Bronn 18, Wahbi Khazri 90+3

Cartonaşe galbene: Sassi 13

Jucătorul meciului: Romelu Lukaku (Belgia)

Belgia:Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen – Meunier, Witsel, De Bruyne, Carrasco – Mertens (86 Tielemans), R. Lukaku (59 Fellaini), E. Hazard (68 Batshuayi).Rezerve neutilizate: Mignolet, Casteels, Chadli, Dembele, Dendoncker, T. Hazard, Januzaj, Kompany, Vermaelen. Selecţioner:Roberto Martinez.

Tunisia:Ben Mustapha – Bronn (24 Nagguez), Ben Yousseff (41 Benalouane), Meriah, Maalaoul – Khaoui, Skhiri, Sassi (59 Sliti) – Ben Yousef, Khazri, Badri.Rezerve neutilizate: Mathlouthi, Bedoui, Ben Amor, Chaalali, Haddadi, Khalifa, Khali, Srarfi. Selecţioner:Nabil Maaloul.

Arbitri: Jair Marrufo (SUA) – Corey Rockwell (SUA), Juan Zumba (El Salvador). Al patrulea arbitru: Nicolas Taran (Uruguay). Asistent video: Mark Geiger ( SUA).