Derby-urile arădene livetext: Ineu – Sebiș 0-1, Pecica – UTA 0-0, rezultate finale

digbeuLa ora 17, la Ineu și la Pecica, au început derby-urile arădene foarte importante pentru clasamentele Ligii a 3-a (seria a V-a), respectiv Liga a IV-a.

CS Ineu – Național Sebiș 0-1

Formații:

Ineu: Cioară – Cornea, Țoca, Nicolau, Tătar – Francescu, Necșulescu, Iambor, Georgiu – Băd, Drăgan.

Sebiș: Șoltesz – Jude, Albert, Morariu, Neacșu – Chindriș, Coțan – Blănaru, Digbeu, Galea – Mîndrușcă

Arbitri: Nicolae Botaș – Alin Botaș (ambii din Timișoara), Marius Balint. Observatori FRF: Lucian Glogoviceanu și Adrian Cocoș (ambii din Reșița)

MIN 5: Ineul a început mai bine meciul și a avut o primă ocazie, prin Cornea care după un corner a trimis din 15 metri în Albert, mingea s-ar fi dus în plasă

MIN. 7: Galea a tras de la 20 de metri pe mijloc, Cioară a reținut precis

MIN. 10: După un luft al lui Digbeu, Galea a trimis mult peste poartă

MIN. 13: Sebișul domină meciul în acest moment. După o lovitură liberă de pe stânga al lui Coțan, Albert a reluat cu capul pe lângă poartă

MIN. 17: Corner de pe dreapta al lui Coțan, Albert reia mult peste cu capul din numai 5 metri

MIN. 21: Gol anulat Ineului. Necșulescu a centrat dintr-o lovitură liberă de pe dreapta, Francescu trimite din foarfecă în vinclu, dar asistentul Alin Botaș a ridicat steagul pentru offside al ineuanului. Gazdele au protestat îndelung

MIN. 26: Se joacă pe contre la Ineu, meciul are un ritm excelent

MIN. 29: Necșulescu trimite din lovitură liberă de pe stânga, Băd prelungește cu capul, Țoca trimite cu călcâiul spre poartă dar este din nou semnalizat în offside

MIN. 31: Țoca vede primul galben al meciului după un fault la Galea

MIN. 33: Coțan vede galben pentru o ținere din spate asupra lui Necșulescu. Ineuanii contestă intens arbitrajul fraților Botaș

MIN. 35: Băd trage din voleu cu stângul de la 16 metri lateral dreapta, Șoltesz a respins în corner de la colțul lung

MIN. 38: Ineul e cu toată echipa în jumătatea adversă de minute bune, dar Șoltesz nu a avut de lucru

MIN. 41: Tătar a trimis un șut centrare de pe stânga, Șoltesz a respins de sub bară

MIN. 43: Ocazie mare pentru Sebiș. Balonul circulă pe traiectoria Chindriș, Galea, Digbeu, ivorianul l-a deschis excelent pe Blănaru în care, acesta trece de Nicolau, dar trage în Cioară ieșit bine pentru a-i închide unghiul

MIN. 44: Digbeu trage mult peste poartă din 4 metri, după o combinație cu Blănaru

MIN. 45: Iambor centrează de pe stânga, Morariu respinge salvator din fața lui Drăgan

MIN. 45+1: Pauză la Ineu. 0-0, după o repriză excelentă

MIN. 46: S-a reluat partea a doua fără schimbări în cele două garnituri

MIN. 48: lovitură liberă de pe stânga a Ineului, execută Iambor, Albert respinge salvator din fața lui Nicolau

MIN. 50: Jude intră tare la Georgiu, cei doi se dau cap în cap, căpitanul Ineului se zvârcolește de durere. Sebișeanul vede cartonașul galben

MIN. 54: Lovitură liberă de la marginea careului, lateral stânga,  Iambor trimite un șut-centrare puternic, Șoltesz se salvează cu pumnii

MIN. 57: Fază legată a Ineului, Băd ajunge în careu, trage în blocajul lui Morariu care se resimte, dar asistentul semnalizează un ofsside dubios

MIN. 59: Prima schimbare la oaspeți: Susanu intră în locul lui Galea

MIN. 61: Blănaru pătrunde în viteză de pe stânga, dar Tătar intervine în ultimul moment la 7 metri de poarta lui Cioară

MIN. 66: Se joacă haotic la Ineu, ocazile au lipsit cu desăvârșire în ultimele minute

MIN. 71: Iambor iese accidentat după o talpă a lui Digbeu și intră Kocsis. Necșulescu a executat mult peste poartă lovitura liberă de la 28 de metri

MIN. 72: A dous schimbare la Sebiș: Dobricean a intrat în locul lui Mîndrușcă

MIN. 74: Morariu a tras dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga puțin pe lângă vinclu

MIN. 76: Cartonaș galben pentru Georgiu la un fault asupra lui Susanu

MIN. 78: Ocazie imensă pentru gazde. Băd a pătruns în careu pe dreapta, a centrat în centru, Jude alunecă, Kokcsis  trage cu latul din 13 metri, dar pe direcția lui Șoltesz care repinge

MIN. 83: O lovitură liberă de la 21 de metri lateral stânga e executată de Dobricean în brațele lui Cioară

MIN. 84: GOL Sebiș. Neacșu trimite o pasă lungă, Blănaru scapă singur, încearcă să-l lobeze pe Cioară, acesta respinge în primă fază, dar balonul îi revine la 5 metri lui Blănaru care înscrie din voleu cu latul

MIN. 86: Dobricean execută peste poartă o lovitură liberă de la 17 metri

MIN. 87: Schimbare la Sebiș: Digbeu îi lasă locul în teren lui Balint

MIN. 90: Bozian intră în locul lui Blănaru, care are crampe. Patru minute de prelungire

MIN. 90+4: Final la Ineu, oaspeții câștigă la limită, dar și ineuanii merg în play-off de pe locul 6

Progresul Pecica – UTA  0-0

Formații:

Pecica: Rus – Vasilca, Șiclovan, Fritea, Istin – Kuku, Purece, Gh. Ponta, Arsene, Jamilu – Peii.

UTA: Mitrea – A. Popa, Cotoc, Botiș, Suslak – Copil, Varga, Nădăban, Hlistei – Capătă Leucuța.

Arbitri: Mircea Ardelean, Casian Băla, Marius Alexa. Observatori AJF: Claudiu Tripa, Flavius Domide

MIN. 1: În secunda 30, Peii a trimis cu capul din 8 metri, a reținut Mitrea

MIN. 2: Istin a intrat dur la Copil, dar Ardelean nu a dat nici galben

MIN. 4: Nădăban a șutat de la 17 metri pe lângă poartă

MIN. 10: Suslak a fost iertat și el de galben la o intrare tare la Vasilca

MIN. 16: Nădăban a executat o lovitură liberă de la 30 de metri lateral dreapta, Rus a reținut balonul

MIN. 18: Peii trece de Botiș, dar trage defectuos din 6 metri

MIN. 19: Nădăban centrează în careu, Leucuța trimite cu capul, reține Rus

MIN. 21: Centrare excelentă a lui Suslak, Copil trimite cu capul din 7 metri, Rus are un reflex extraodinar

MIN. 24: Ocazie mare pentru Pecica. Peii scapă singur după pasa lui Ponta, dar Mitrea îl blochează la 12 metri de propria-i poartă

MIN. 28: Se joacă deschis la Pecica, ritmul  bun, cei aproximativ 2000 de spectatori au ce urmări

MIN. 33: Ocazie mare și pentru UTA. Nădăban execută o lovitură liberă de la 18 metri lateral stânga, iar balonul lovește transversala

MIN. 38: Hlistei a recuperat un balon pe 16 metri, trage din întoarcere, dar reține Rus

MIN. 41: Suslak centrează de pe stânga, Leucuța trimite cu capul pe lângă poartă

MIN. 44: Galben pentru Botiș după un fault la Kuku

MIN. 45: 0-0 la pauză la Pecica, finalul de repriză fiind echilibrat

MIN. 46: S-a reluat repriza secundă. UTA face o primă schimbare: Rus intră în locul lui Copil, alb-roșii forțează atacul

MIN. 50: Început slab de repriză la Pecica, niciuna dintre echipe nu leagă mai mult de 3-4 pase în jumătatea de teren adversă

MIN. 53: Leucuța pătrunde în careu în viteză pe dreapta, portarul e depășit, utistul trage, dar Șiclovan respinge din fața porții

MIN. 58: Leucuța ia galben pentru un fault la Purece

MIN. 60: A doua schimbare la UTA: Fl. Pavel intră în locul lui Leucuța

MIN. 63: Mohammed a intrat în locul lui Jamilu

MIN. 65: După un corner al lui Nădăban, mingea a ajuns cu noroc la Rus, acesta a tras în blocaj, iar apoi a comis henț

MIN. 68: Ultima schimbare la UTA: Măgulean a intrat în locul lui Hlistei

MIN. 72: Pecica iese mai mult la joc, dar nu își creează faze importante

MIN. 76: Cartonaș galben pentru Popa (proteste)

MIN. 78: Gelben și pentru Capătă pentru fault la Fritea

MIN. 79: Capătă e schimbat cu Cl. Popa

MIN. 81: Mohammed trimite cu capul din careu, dar reține Mitrea

MIN. 82: Galben pentru Peii

MIN. 83: Kuku l-a deschis pe Peii, care a tras peste din 16 metri

MIN. 84: Schimbare la Pecica: A. Ponta intră în locul lui Purece

MIN. 88: Ocazie mare pentru Pecica. Mohammed a trimis un șut înșelător de la 18 metri lateral stânga, mingea a căzut pe transversală

MIN. 90: Patru minute de prelungire

MIN. 90+1: Pavel trage de la 20 de metri pe lângă poartă

MIN. 90+2: M. Rus vede galben pentru tragere de timp

MIN. 90+3: Pavel trage din nou de la 18 metri, reține M. Rus

MIN. 90+4: Galben pentru Vasilca și e rezultat final la Pecica, rezultat care le convine gazdelor, care rămân pe primul lo în LIga a IV-a Arad