Baschet cu inima în gât, finala se joacă!: Univ Goldiş ICIM Arad  – CSM Târgovişte 87-86 (17-22, 20-23, 17-15, 22-16, 11-10)

ictagUniv Goldiş ICIM Arad a egalat situaţia în finala LNBF, după un thriller nerecomandat caridacilor. În această seară,  duelului doi dintre arădence şi CSM Târgovişte a avut nevoie de o repriză suplimentară pentru a fi desemnată câştigătoarea.

Nici azi trupa lui Araujo nu a strălucit, dar a ştiut exact cum să gestioneze finalul, nu ca şi în jocul de ieri. Cu Sanford, Poole şi Givens la timonă târgoviştencele reuşeau să îşi asigure un avantaj de 5 puncte la prima pauză, de partea cealaltă, în mod surprinzător, Williams fiind responsabila cu aruncările de 3 puncte.

Se joacă pe contre în sfertul doi, Târgovişte trăind prin aceeaşi inepuizabilă Poole, secondată excelent de Givens. Araujo caută soluţii pentru a opri iureşul oaspetelor, însă replica arădencelor este timidă, şi la pauza mare era 37-45, spre dezamăgirea unei Săli Polivalente arhipline. Cu toate acestea suporterii nu-şi pierdeau  speranţa.

Sfertul 3 a stat sub semnul revirimentului gazdelor. Rhoads şi Cosby, cu 2 triple duceau scorul la 45-50, în minutul 24. Poole marca însă din orice poziţie, arădencele neavând soluţii pentru a o neutraliza. Doar că de data aceasta apărarea gazdelor a mers mult mai exact, încasând doar 15 puncte, dar cu 10 minute înainte de final Târgoviştea era încă în avantaj, 54-60.

icitarg5O diferenţă pe care trupa lui Dan Fleşeriu părea că o poate gestiona. Cu 2 minute înainte de final era 67-73. Exact din acest moment, împinse de la spate de un public fantastic, arădencele reacţionează cum trebuiau să o facă mult mai devreme. Engelman şi Broomfield egalează la 73. Poole nu este de acord, 73-75, cu 29 de secunde înainte de final. Mai mult chiar Givens marchează o liberă, 73-76, cu 20 de secunde până la capăt. Începe atacul final. Engelman îşi ia inima în dinţi, aruncă de la 3 puncte, dar ratează! Williams recuperează, pasă la Engelman, încă un şut, degeaba, mingea se încăpăţânează să intre. Dar, stați! Coker ia mingea din ricoşeu, aruncă, mingea pluteşte ireal, şi intră în coş!!!! ESte 76-76 în ultima secundă de joc. Incredibil, urmează o repriză suplimentară de prelungiri.

Una care nu le mai găseşte pe teren pe Rhoads şi Brosovszky eliminate cu 5 greşeli. Mai târziu avea să iasă şi Broomfield. Prelungirile încep prost, cu Poole pe post de călău. Egalează Engelman. Tot Poole şi mai apoi Engelman sunt marcatoarele de serviciu şi e 80 egal. Smith şi Poole duc scorul la 80-84, dar suporterii își țin în joc pe favoritele. Broomfield găseşte o breşă şi este 82-84. Şi când nu te mai aşteptai, lui Poole îi tremură mâna şi dă mingea adversarelor. Cu 1 minut înainte de final Coker mai inventează o triplă ca la capătul timpului regulamentar şi ICIM-ul are 85-84!!! Engelman plusează, 87-84. Fleşeriu cere time-out în disperare. Poole ratează 2 libere, Stoenescu nu, 87-86, şi mai sunt 7 secunde. Cosby tremură la libere. Dar tot ea recuperează. E din nou faultată. 3 secunde, care par o veşnicie. Este la libere, dar din nou ratează, recuperează Green, dar e prea departe de coșul advers şi totul se termină.

O victorie muncită, meritată, după un joc spectaculos. Seria se mută acum la Târgovişte, cu şansa de partea CSM-ului, care are avantajul terenului propriu. Până atunci arădencele şi susţinătorii lor pot savura în linişte un succes de excepţie.

Formații și marcatoare:

ICIM Arad: Williams 17 (2×3) + 23 recuperări!!!, Coker 17 (2×3), Broomfield 17, Cosby 12 (1×3), Engelman 12, Rhoads 7 (1×3), Brosovszky 5 (1×3)

Târgovişte: Poole 35 (2×3), Givens 18 (1×3), Sanford 15, Smith 8, Stoenescu 4, Huţanu 2, Jones 2, Green 2.