Grupa B: Belgia – Rusia 3-0. Favoriții turneului încep cu dreptul!

0 0

Grupa B: Belgia – Rusia 3-0. Favoriții turneului încep cu dreptul! Favoriții turneului încep cu dreptul! Echipa Rusiei a fost nevoită să-l înlocuiască pe Andrey Mostovoy, jucătorul de 23 de ani de la Zenit, care a debutat anul trecut pentru naționala sa, pentru că a fost testat pozitiv cu Covid-19. Staff-ul tehnic a decis să-l convoace în locul său pe Roman Yevgenyev.

Romelu Lukaku a deschis rapid scorul în minutul 10 și i-a dedicat reușita colegului său de la Inter, Christian Eriksen, după ce acesta a suferit un accident în partida Danemarca – Finlanda.

În minutul 34, Meunier a profitat de greșeala defensivei Rusiei și a dublat avantajul belgienilor care au intrat cu 2-0 la pauză, chiar dacă au mai ratat câteva mari ocazii.

În repriza a doua rușii au fost puțin mai curajoși și au încercat să revină în meci, dar nu au putut marca în poarta lui Courtois. În minutul 88, același Lukaku a marcar încă o dată pentru Belgia și a închis tabela la 3-0. Atacantul lui Inter a ajuns la 62 de goluri în 93 de partide pentru națională.
În cealaltă partidă din această grupă, Finlanda a câștigat cu 1-0 în fața Danemarcei.

Belgia – Rusia 3-0

Au marcat: Lukaku 10,88, Meunier 34

Min. 90 Fluier final, Belgia confirmă așteptările specialiștilor.

Min. 88 GOL Belgia! Dublă Romelu Lukaku: 3-0

Min. 45 Pauză! Belgia a dominat autoritar prima parte și este aproape de un start perfect la Euro 2020

Min. 34 GOL Belgia! Meunier înscrie la câteva minute după ce a intrat pe teren! Shunin a greșit grav la gol: 2-0

Min. 10 GOL Belgia! Romelu Lukaku profită de o gafă a apărării adverse și îl execută pe portarul rușilor: 1-0

Min. 1 Start de partidă la St. Petersburg.

Echipele de start:

Belgia: Courtois (Real Madrid) – Alderweireld(Tottenham), Boyata (Hertha Berlin), Vertonghen(c)(Benfica) – Castagne (Leicester), Dendoncker (Wolves), Tielemans (Leicester), T. Hazard (Dortmund) – Mertens(Napoli), Lukaku (Inter), Carrasco (Atletico). Rezerve: Mignolet, Sels – Vermalen, E. Hazard, Meunier, Denayer, Benteke, Chadli, Batshuayi, Trossard, Doku, Praet; Selecționer: Roberto Martinez

Rusia: Shunin (Dinamo Moscova) – Mario Ferandes(ȚSKA Moscova), Semeyonov (Akhmat Grozny), Dzhikiya(Spartak Moscova), Zhirkov (Zenit) – Ozdoyev (Zenit), Barinov (Lokomotiv Moscova) – Zobnin (Spartak Moscova), Golovin (Monaco), Kuzyaev (Zenit) – Dzyuba(c)(Zenit). Rezerve: Dyupin, Safonov, Diveev, Karavaev, Cheryshe, Sobolev, Zabolotny, Miranchuk, Zhemaletdinov, Ionov, Evgenyev, Mukhin. Selecționer:Stanislav Cherchesov.