Grupa B: Iran – Portugalia 0-1. Portugalia este egalată în prelungiri dar se califică în optimi

Grupa B: Iran - Portugalia 0-1. Portugalia este egalată în prelungiri dar se califică în optimi

Scorul a fost deschis în minutul 45 printr-o execuție superbă a lui Ricardo Quaresma, din afara careului mare, după o combinație cu Adrien Silva.

În repriza a 2-a, Ronaldo a ratat un penalty în minutul 53 și a fost la un pas de eliminare în minutul 83 după o lovitură aplicată unui iranian, dar Centralul Enrique Caceres din Paraguay a utilizat VAR și i-a acordat doar cartonașul galben.

Tot cu ajutorul VAR s-a stabilit și rezultatul final când s-a acordat un penalty pe care Ansarifard l-a transformat în prelungirile partidei.

 

Iran – Portugalia 1-1

Au marcat: Ansarifard 90+3 / Ricardo Quaresma 45

Ronaldo a ratat penalty în minutul 53.

Cartonașe galbene: Raphael Guerreiro 33, Ehsan Hajsafi 52, Sardar Azmoun 54, Ricardo Quaresma 64, Cristiano Ronaldo 83, Cedric Soares 90+8

Cel mai bun jucător: Ricardo Quaresma.

Iran: Beiranvand – Razaeian, Hosseini, Pouraliganji, Hajsafi (56 Milad Mohammadi) – Taremi, Jahanbakhsh (70 Saman Ghoddos), Ezatolahi (76 Karim Ansarifard), Ebrahimi, Amiri – Azmoun. Rezerve neutilizate: Abedzadeh, Mazaheri, Dejagaj, Ghoocheannejhad, Khanzadeh, Montazeri, Shojaei, Torabi. Selecționer: Carlos Queiroz

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Quaresma (70 Bernardo Silva), William, Ad. Silva, Joao Mario (84 Joao Moutinho) – Andre Silva (90+6 Goncalo Guedes), Ronaldo. Rezerve neutilizate: Beto, A. Lopes, B. Alves, Dias, B. Fernandes, M. Fernandes, Martins, Ricardo Pereira, M. Rui. Selecționer: Fernando Santos

Arbitri: Enrique Caceres – Eduardo Cardozo, Juan Zorrilla (toți din Paraguay). Al patrulea arbitru: Mehdi Abid Charef (Algeria). Asistent video: Massimiliano Irrati (Italia).

Clasamentul final al Grupei B:

  1. Spania 4 pct.
  2. Portugalia 4 pct.
  3. Iran 4 pct.
  4. Maroc 1 pct.

Spania va juca în optimi cu Rusia iar Portugalia va întâlni Uruguay.

Partidele zilei de marți, 26 iunie:

Grupa C, ora 17:00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki) – TVR 1, TVR HD
Grupa C, ora 17:00 – Australia – Peru (Soci) – TVR 2
Grupa D, ora 21:00 – Islanda – Croaţia (Rostov) – TVR 1, TVR HD
Grupa D, ora 21:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg) – TVR 2

Lasă un răspuns