Grupa B: programul partidelor și stadioanele. Belgia este favorită!

0 0

Grupa B: programul partidelor și stadioanele.

12 iunie 2021, ora 19.00, Parken Copenhaga

Danemarca Danemarca – Finlanda Finlanda

12 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Saint Petersburg

Belgia Belgia – Rusia Rusia

16 iunie 2021, ora 16.00, Stadionul Saint Petersburg

Finlanda Finlanda – Rusia Rusia

17 iunie 2021, ora 19.00, Parken Copenhaga

Danemarca Danemarca –  Belgia Belgia

21 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Saint Petersburg

Finlanda Finlanda – Belgia Belgia

21 iunie 2021, ora 22.00, Parken Copenhaga

Rusia Rusia – Danemarca Danemarca

Stadionul Parken din Copenhaha, Danemarca (38.190 de locuri), arenă construită în 1992 – va găzdui un meci din optimile de finală şi trei din faza grupelor.

Stadionul Zenit Arena din Sankt Petersburg, Rusia (61.251 de locuri), stadion inaugurat în 2016 – va găzdui un meci din sferturile de finală şi trei din faza grupelor.

Grupa B: programul partidelor și stadioanele. Belgia este favorită!

Loturile echipelor din Grupa B

Belgia

  • Portari: Simon Mignolet (FC Brugge), Thibaut Courtois (Real Madrid), Matz Sels (Strasbourg).
  • Fundași: Toby Alderweireld (Tottenham), Dedryck Boyata (Herta Berlin), Jason Denayer (Lyon), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe), Jan Vertonghen (Benfica).
  • Mijlocași: Timothy Castagne (Leicester), Nacer Chadli (Basaksehir), Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Kevin De Bruyne (Manchester City), Leander Dendoncker (Wolverhampton), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Dennis Praet (Leicester), Youri Tielemans (Leicester), Hans Vanaken (FC Brugge), Axel Witsel (Borussia Dortmund).
  • Atacanți: Michy Batshuayi (Crystal Palace), Christian Benteke (Crystal Palace), Jeremy Doku (Rennes), Eden Hazard (Real Madrid), Romelu Lukaku (Inter), Dries Mertens (Napoli), Leandro Trossard (Brighton).
  • Selecționer: Roberto Martinez.

Rusia

  • Portari: Yury Dyupin (Rubin Kazan), Matvei Safonov (Krasnodar), Anton Shunin (Dinamo Moscova)
  • Fundași: Georgi Dzhikiya (Spartak Moscow), Igor Diveyev (CSKA Moscow), Mario Fernandes (CSKA Moscow), Yuri Zhirkov (Zenit), Vyacheslav Karavayev (Zenit), Fyodor Kudryashnikov (Antalyaspor), Andrei Semyonov (Akhmat Grozny).
  • Mijlocași: Dmitri Barinov (Lokomotiv Moscova), Rifat Zhemaletdinov (Lokomotiv Moscova), Maksim Mukhin (Lokomotiv Moscova), Aleksandr Golovin (AS Monaco), Daniil Fomin (Dinamo Moscova), Roman Zobnin (Spartak Moscova), Aleksei Ionov (Krasnodar), Daler Kuzyayev (Zenit), Andrei Mostovoy (Zenit), Magomed Ozdoyev (Zenit), Denis Makarov (Rubin Kazan), Aleksei Miranchuk (Atalanta), Denis Cheryshev (Valencia).
  • Atacanți: Artem Dzyuba (Zenit), Anton Zabolotny (Sochi), Aleksandr Sobolev (Spartak Moscova).
  • Selecționer: Stanislav Cherchesov.

Danemarca

  • Portari: Schmeichel (Leicester), Lossl (Midtjylland), Ronnow (Schalke 04).
  • Fundași: Wass (Sevilla), Maehle (Atalanta), Stryger Larsen (Udinese), Boilesen (Copenhaga), Kjaer (Milano), Andreas Christiansen (Chelsea), Vestergaard (Southampton), Andersen (Fulham), Zanka (Copenhaga).
  • Mijlocii : Hojbjerg (Tottenham), Delaney (Borussia Dortmund), Jensen (Brentford), Eriksen (Inter), Norgaard (Brentford), Anders Christiansen (Malmo).
  • Atacanți: Poulsen (Leipzig), Braitwhite (Barcelona), Wind (Copenhaga), Dolberg (Nisa), Skov Olsen (Bologna), Damsgaard (Sampdoria), Skov (Hoffenheim), Cornelius (Parma).
  • Selecționer: Kasper Hjulmand

Finlanda

  • Portari: Lukas Hradecky (Bayer Leverkusen), Jesse Joronen (Brescia), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers).
  • Fundași: Albin Granlund (Stal Mielec), Paulus Arajuuri (Pafos), Juhani Ojala (Veje Boldklub), Jere Uronen (Genk), Leo Vaisanen (Elfsborg), Sauli Vaisanen (Chievo), Nicholas Hamalainen (QPR), Robert Ivanov (Warta Poznan), Daniel O’Shaughnessy (HJK Helsinki), Nikolai Alho (MTK Budapesta).
  • Mijlocași: Joni Kauko (Esbjerg), Tim Sparv (AEL Larissa), Glen Kamara (Glasgow Rangers), Rasmus Schuller (Djurgarden), Thomas Lam (PEC Zwolle), Onni Valakari (Pafos), Fredrik Jensen (Augsburg).
  • Atacanți: Pyry Soiri (Esbjerg), Teemu Pukki (Norwich), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Marcus Forss (Brentford), Lassi Lappalainen (CF Montreal), Jasin Assehnoun (Lathi).
  • Selecționer: Markku Kanerva.

Lasă un răspuns