Grupa B: Spania – Maroc 2-2. Spania reușește să egaleze în prelungiri și merge în optimi

Grupa B: Spania - Maroc 2-2. Spania reușește să egaleze în prelungiri și merge în optimi

Spania a smuls în prelungiri dun egal contra Marocului și se califică în optimi de pe prima treaptă a Grupei B.

Khalid Boutaib a interceptat o minge și l-a executat pe De Gea în minutul 14. După doar 5 minute, Iniesta i-a dat o pasă bună lui Isco și acesta a egalat.

În repriza a doua, cu toate că au avut posesie bună și câteva ocazii, au marcat tot marocanii prin El Nesyri în minutul 81. În prelungiri,  Iago Aspas a marcat de la limita offside-ului, golul fiind validat de arbitru după consultarea VAR.

 

 

Spania – Maroc 2-2

Au marcat: Isco 19, Aspas 90+3 / Boutaib 14, El Nesyri 81

Cartonașe galbene: Karim El Ahmadi 21, Nordin Amrabat 29, Manuel Da Costa 31, Mbark Boussoufa 31, Munir 88, Achraf Hakimi 90+4

Cel mai bun jucător: Isco

Spania: De Gea – Carvajal, Piqué, Ramos, Alba – Thiago (74 Marco Asensio), Busquets – Silva (84 Rodrigo Moreno), Iniesta, Isco – Costa (74 Iago Aspas). Rezerve neutilizate: Kepa, Reina – Nacho, Saul, Koke, Lucas, Odriozola, Azpilicueta, Monreal. Selecționer: Fernando Hierro

Maroc: El Kajoui – Dirar, Da Costa, Saiss, Hakimi – El Ahmadi, Boussoufa – Ambrabat, Belhanda (63 Faycal Fajr), Ziyach (85 Aziz Bouhaddouz) – Boutaib (72 Youssef En-Nesyri). Rezerve neutilizate: Bono, Tahnaouti – Ait Bennasser, Benatia, Amrabat, Carcela, El Kaabi, Harit, Mendyl. Selecționer: Herve Renard

Arbitri: Ravshan Irmatov – Abdukhamidullo Rasulov, Jakhongir Saidov (toți din Uzbekistan). Al patrulea arbitru: Mohammed Abdulla Mohammed (Emiratele Arbe Unite). Asistent video: Felix Zweyer.

Clasamentul final al Grupei B:

  1. Spania 4 pct.
  2. Portugalia 4 pct.
  3. Iran 4 pct.
  4. Maroc 1 pct.

Spania va juca în optimi cu Rusia iar Portugalia va întâlni Uruguay.

Partidele zilei de marți, 26 iunie:

Grupa C, ora 17:00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki) – TVR 1, TVR HD
Grupa C, ora 17:00 – Australia – Peru (Soci) – TVR 2
Grupa D, ora 21:00 – Islanda – Croaţia (Rostov) – TVR 1, TVR HD
Grupa D, ora 21:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg) – TVR 2

Lasă un răspuns