Grupa C: Franța – Peru 1-0. Un nou joc modest al ¨cocoșilor˝ dar s-au calificat în sferturi

Grupa C: Franța - Peru 1-0. Un nou joc modest al ¨cocoșilor˝ dar s-au calificat în sferturi

Francezii au jucat bine în prima repriză și au marcat prin cel mai tânăr jucător al ˝cocoșilor˝care a participat la Mondiale, Kylian Mbappe. Repriza a doua le-a aparținut sud-americanilor, Aquino a zguduit și transversala dar scorul a rămas favorabil francezilor, care, cu 6 puncte, sunt calificați în faza sferturilor.

Franța – Peru 1-0

A marcat: Kylian Mbappe 34

Cartonașe galbene: Blaise Matuidi 16, Paolo Guerrero 23, Pedro Aquino 81, Paul Pogba 86

Cel mai bun jucător: Kylian Mbappe

Franța: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Kanté, Pogba (89 Steven Nzonzi ) – Mbappé (75 Ousmane Dembele), Griezmann (80 Nabil Fekir), Matuidi – Giroud. Rezerve neutilizate: Mandanda, Areola – Kimpembe, Lemar,  Tolisso, Rami, Sidibe, Thauvin, Mendy. Selecționer: Didier Deschamps

Peru: Gallese – Rodriguez (46 Anderson Santamaria), Trauco, Cueva (82 Raul Ruidiaz), Guerrero – Ramos, Advincula – Carrillo, Yotun (46 Jefferson Farfan), Flores – Aquino. Rezerve neutilizate: Caceda, Carvallo – Araujo, Hurtado, Tapia, Polo, Cartagena, Loyola. Selecționer: Ricardo Gareca

Arbitri: Mohammed Abdulla Hassan – Mohamed Alhammadi, Hasan Almahri (toți din Emiratele Arabe Unite). Al patrulea arbitru: Janny Sikazwe (Zambia). Asistent video: Daniele Orsato (Italia)