Grupa D: Islanda – Croația 1-2. Croația se califică în optimi cu maxim de puncte!

Grupa D: Islanda - Croația 1-2. Croația se califică în optimi cu maxim de puncte!

Croația a terminat grupa cu 3 victorii, dar această ultimă izbândă a fost mai dificilă, chiar norocoasă. Islanda a avut nevoie de o victorie pentru a lua fața Argentinei dar Croația a fost o nucă prea tare.

După o primă repriză albă, închizătorul Badelj a zguduit transversala după care, la faza următoare, a trimis în plasă. După ce Ingason a lovit bara, Islanda a reușit egalarea prin  Gylfi Sigurdsson din penalty în minutul 75. Dar, în ultimul minut de joc, croații au fost cei care au marcat prin Perisic.

 

 

Islanda – Croația 1-2

Au marcat: Sigurdsson 75 – penalty / Badelj 53, Perisic 90+1

Cartonașe galbene: Marko Pjaca 14, Emil Hallfredsson 59, Alfred Finnbogason 64, Tin Jedvaj 83, Birkir Mar Saevarsson 84,

Cel mai bun jucător: Milan Badelj

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson (70 Bjorn Sigurdarson), Magnusson – Gunnarsson, Hallfredsson – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Bjarnason (90 Arnor Ingvi Traustason) – Finnbogason (85 Albert Gudmundsson). Rezerve neutilizate: Schram, Runarsson, Fridjonsson, Arnaso, Eyjolfsson, Skulason, Gilason, Bodvarsson, Skulason. Selecționer: Heimir Hallgrimsson

Croația: L. Kalinic – Jedvaj, Corluka, Caleta-Car, Pivaric – Modric (65 Filip Bradaric), Badelj – Pjaca (70 Dejan Lovren), Kovacic (82 Ivan Rakitic), Perisic – Kramaric. Rezerve neutilizate: Livakovic, Subasic, Strinic, Brozovic, Mandzukic, Rebic, Vida. Selecționer: Zlatko Dalic

Arbitri: Antonio Mateu Lahoz – Pau Cebrian, Roberto Diaz (toți din Spania). Al patrulea arbitru: John Pitti (Panama). Asistent video: Paolo Valeri ( Italia)

Clasamentul final al Grupei D:

  1. Croația 9 pct.
  2. Argentina 4 pct.
  3. Nigeria 3 pct.
  4. Islanda 1 pct.

 

În optimi, Croația va întâlni Danemarca iar Argentina va juca cu Franța.

Partidele zilei de miercuir, 27 iunie:

Grupa F, ora 17:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg) – TVR 2
Grupa F, ora 17:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan) – TVR 1, TVR HD
Grupa E, ora 21:00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak) – TVR 1, TVR HD
Grupa E, ora 21:00 – Elveţia – Costa Rica (Novgorod) – TVR 2

Lasă un răspuns