Grupa D: programul partidelor și stadioanele. Anglia și Croația pot câștiga Euro 2020!

0 0

Grupa D: programul partidelor și stadioanele.

13 iunie 2021, ora 16.00, Stadionul Wembley din Londra

Anglia Anglia – Croaţia Croaţia

14 iunie 2021, ora 16.00, Hampden Park Glasgow

Scoţia Scoţia – Cehia Republica Cehă

18 iunie 2021, ora 19.00, Hampden Park Glasgow

Croaţia Croaţia – Cehia Republica Cehă

18 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Wembley din Londra

Anglia Anglia – Scoţia Scoţia

22 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Wembley din Londra

Cehia Republica Cehă –  Anglia Anglia

22 iunie 2021, ora 22.00, Hampden Park Glasgow

Croaţia Croaţia – Scoţia Scoţia

Stadionul Wembley din Londra, Anglia (90.652 de locuri), arenă construită în 2007 – va găzdui finala, cele două semifinale, un meci din optimi şi trei partide din grupe (ultimele 4 jocuri preluate de la Bruxelles) .

Hampden Park din Glasgow, Scoția (51.866 spectatori), serveşte ca stadion naţional pentru fotbalul din Scoţia, pe care se dispută meciurile de acasă ale echipei naţionale.

Grupa D: programul partidelor și stadioanele.

Loturile echipelor in Grupa D

Anglia

  • Portari: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton)
  • Fundași: Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolves), Ben Godfrey (Everton), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kyle Trippier (Atletico Madrid), Kyle Walker (Manchester City), Ben White (Brighton).
  • Mijlocași: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds), Declan Rice (West Ham)
  • Atacanți: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Borussia Dortmund), Raheem Sterling (Manchester City)
  • Selecționer: Gareth Southgate

Croația

  • Portari: Lovre Kalinic (Aston Villa), Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Simon Sluga (Luton)
  • Fundași: Domagoj Vida (Besiktas), Dejan Lovren (Zenit), Sime Vrsaljko (Zenit), Borna Barisic (Rangers), Duje Caleta-Car (Marseille), Josip Juranovic (Legia Varșovia), Domagoj Bradaric (Lille), Milan Skoric (Osijek), Josko Gvardiol (Dinamo Zagreb)
  • Mijlocași: Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovavic (Chelsea), Marcelo Brozovic (Inter), Milan Badelj (Genoa), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (CSKA Moscova), Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb)
  • Atacanți: Ivan Perisic (Inter), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Ante Rebic (AC Milan), Josip Brekalo (Wolfsburg), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Ante Budimir (Osasuna).
  • Rezerve: Filip Uremovic (Rubin Kazan), Marko Livaja (Hajduk), Toma Basic (Bordeaux), Marin Pongracic (Wolfsburg), Kristjan Lovric (Gorica), Lovro Majer (Dinamo Zagreb ), Ivica Ivusic (Osijek), Nikola Moro (Dynamo Moscova)
  • Selecționer: Zlatko Dalic

Scoția

  • Portari: Craig Gordon (Heart of Midlothian), David Marshall (Derby County), Jon McLaughlin (Rangers).
  • Fundași: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich City), Jack Hendry (KV Oostende), Scott McKenna (Nottingham Forest), Stephen O’Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal).
  • Mijlocași: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (Celtic), John Fleck (Sheffield United), Billy Gilmour (Chelsea), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic).
  • Atacanți: James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle), Che Adams (Southampton), Lyndon Dykes (Queens Park Rangers), Kevin Nisbet (Hibernian)
  • Selecționer: Steve Clarke

 

Cehia

  • Portari: Ales Mandous (Sigma Olomouc), Jiri Pavlenka (Werder Bremen/Germania), Tomas Vaclik (Sevilla FC/Spania);
  • Fundaşi: Jan Boril (Slavia Praga), Jakub Brabec (Viktoria Plzen), Ondrej Celustka (Sparta Praga), Vladimir Coufal (West Ham/Anglia), Pavel Kaderabek (Hoffenheim/Germania), Tomas Kalas (Bristol/Anglia), Ales Mateju (Brescia/Italia), David Zima (Slavia Praga);
  • Mijlocaşi: Antonin Barak (Verona/Italia), Vladimir Darida (Hertha Berlin/Germania), Adam Hlozek (Sparta Praga), Tomas Holes (Slavia Praga), Jakub Jankto (Sampdoria/Italia), Alex Kral (Spartak Moscova/Rusia), Lukas Masopust (Slavia Praga), Jakub Pesek (Slovan Liberec), Tomas Soucek (West Ham), Petr Sevcik (Slavia Praga);
  • Atacanţi: Michael Krmencik (PAOK Salonic/Grecia), Tomas Pekhart (Legia Varşovia/Polonia), Patrik Schick (Bayer Leverkusen/Germania), Matej Vydra (Burnley/Anglia).
  • Selecționer: Jaroslav Šilhavý

 

Lasă un răspuns