Grupa H: Columbia – Japonia 1-2. ˝Samuraii˝au produs și ei o surpriză la Mondialele din Rusia!

Columbienii păreau favoriți în această partidă contra japonia dar, spre ghinionul lor, în primele minute de joc, un henț în careu, o eliminare a lui Carlos Sanchez și transformarea penaltyului de către Kagawa, a stricat total planurile antrenorului Jose Pekerman. Cu toate că au egalat în minutul 39 prin Quintero, omul în plus al japonezilor a făcut ca sarcina columbienilor să fie foarte dificilă. În repriza a doua ˝samuraii˝au avut posesie zdrobitoare și au și marcat cu capul prin  Yuya Osako în minutul 73 după un corner de pe stânga, aducând încă o surpriză la Cupa Mondială din Rusia.

Columbia – Japonia 1-2
Au marcat: Quintero 39 / Kagawa 6  penalty, Yuya Osako  73

Cartonașe galbene: Wilmar Barrios 64, James Rodriguez 86, Eiji Kawashima 94

Cartonașe roșii: Carlos Sanchez 3

Cel mai bun jucător: Yuya Osako

Columbia: Ospina – Arias, Sanchez, Murillo Murillo, Mojica – Sanchez, Lema – Cuadrado (31 Wilmar Barrios), Quintero (59 James Rodriguez), Izquerdo (70 Carlos Bacca) – Falcao. Rezerve neutilizate: J. Cuadrado, C. Vargas, Aguilar, Borja, F. Diaz, Y. Mina, Muriel, Uribe, Zapata. Selecționer: Jose Pekerman

Japonia: Kawashima – Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Hasebe, Shibasaki (80 Hotaru Yamaguchi) – Haraguchi, Kagawa (70 Keisuke Honda), Inui – Osako (85 Shinji Okazaki). Rezerve neutilizate: Nakamura, Higashiguchi, Endo, Makino, Muto, Oshima, Sakai, Ueda, Usami. Selecționer: Akira Nishino

Arbitri: Damir Skomina (Slovenia) – Jure Praprotnik (Slovenia), Robert Vukan (Germania). Al patrulea arbitru: Mehdi Abid Charef (Algeria). Asistent video: Danny Makkelie (Kuweit).