Încins! Banatul Sînnicolau Mic – Progresul Pecica 1-2

ciubiProgresul Pecica a reușit a patra victorie la rând de când a fost preluată de Dinu Maghici, iar ticăitul ceasului care contorizează numărătoarea inversă până la meciul cu UTA e tot mai intens.

Banatul a ținut să-și confirme statutul de echipă capabilă să pună probleme oricui. Primul act a fost, în general, echilibrat, cu un plus în dreptul alb-violeților lui Ciubăncan. Cu un triunghi defensiv format din fundașii centrali Tudoroiu și Domeny plus închizătorul Sighete în fața lor, gazdele s-au închis bine, nelăsându-le pecicanilor spații prea multe de manevră. Banatul a fost aproape să dea o primă lovitură în minutul 20, la foarfeca activului Ștefăligă, trecută peste.

Trecuți cu bine de primul act, vizitatorii s-au desprins grație lui Codrin Peii: golgeterul arădean al ultimilor ani a scăpat din marcaj pe stânga, a făcut doi pași în interior și a marcat cu șut la firul ierbii, lângă bară, 0-1 în minutul 66.

Trupa lui „Ciubi” nu s-a lăsat și a egalat după 8 minute: Gabor a executat puternic o lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga și mingea s-a dus peste toți jucătorii din careu, oprindu-se în plasă, în stânga portarului, 1-1.

A venit rândul Progresului să riposteze, decisiv: un atac pozițional prelungit a purtat mingea până la Arsene, blondul mijlocaș era nermarcat în marginea careului mic și a înscris cu sânge rece în minutul 82, 1-2.

Revenit în efectivul Banatului, Florin Fedor putea aduce o nouă egalare cu un minut înainte de final, însă șutul său din lovitură liberă a trecut la o palmă de vinclu, așa că Pecica sărbătorește o nouă săptămână în fotoliul de lider.

• Finalul a fost încins: după un contact cu Gabor, nigerianul Best Tegbo l-a lovit pe jucătorul gazdelor când acesta era căzut la pământ. Tabăra Banatului s-a năpustit asupra africanului, dar brigada maghiară a calmat lucrurile înainte să degenereze, eliminându-l pe mijlocașul Progresului, care și-a găsit siguranța la vestiare.

„Pe alocuri, meciul a depășit nivelul diviziei D. Îi felicit pe băieții mei pentru atitudine și pe oaspeți pentru victorie. Consider că prima repriză a fost a noastră, am avut trei ocazii mari de gol. S-a concretizat calitatea individuală a jucătorilor de la Pecica, prin asta au câștigat meciul”, a spus Marius Ciubăncan.

„Mă bucur că am avut tăria de caracter să revenim de la 1-1 și să câștigăm. Pentru noi, orice meci e important, toate echipele se ambiționează ca și cum ar fi ultimul lor meci și ar pleca în vacanță. Săptămâna viitoare, dacă înving cei de la UTA, sunt ca și intrați, pentru ei toate celelalte meciuri sunt deja câștigate. Suntem restrânși numeric, va fi nevoie să joc și eu etapele viitoare”, a declarat și Dinu Maghici.

Banatul: Trifoi – Gabor, Domeny, Tudoroiu, Ciobanu – Koncz, Gavaziuc (70 Radu), Sighete, Hans (73 Fedor), Gurban (88 Hornea) – Ştefăligă.

Progresul: M. Rus – Vasilca, Şiclovan, V. Fritea, Istin – Kuku, Gh. Ponta, Jamilu (54 Best), Arsene – Peii, Fabian (46 A. Purece)

Arbitri: brigadă din Ungaria. Observatori: Claudiu Tripa, Vasile Rad.