Sferturi de finală: Brazilia – Belgia 1-2. Marea favorită pleacă acasă!

Belgia a produs surpriza și a învins Brazilia în sferturile de finală de la Campionatul Mondial, scor 2-1.

Fernandinho a înscris în proprie poartă în minutul 13, iar Kevin De Bruyne a marcat în minutul 31 pentru 2-0, cu un șut puternic la colțul lung.

Brazilienii au căutat în permanență golul, dar l-au găsit abia în minutul 76. Intrat pe teren cu 3 minute mai devreme, Renato Augusto a reluat fantastic cu capul o centrare a lui Coutinho.

Sferturi de finală: Brazilia – Belgia 1-2

Stadion: Kazan Arena, 42873 de spectatori

Au marcat: Renato Augusto 76 / Fernandinho 13 – autogol, De Bruyne 31

Cartonașe galbene: Toby Alderweireld 47, Thomas Meunier 71, Fernandinho 85, Fagner 90

Cel mai bun jucător: Kevin de Bruyne

Brazilia: Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Paulinho (73 Renato Augusto.), Fernandinho, Coutinho – Wilian (46 Roberto Firmino), Gabriel Jesus (58 Douglas Costa), Neymar. Rezerve neutilizate: Ederson, Cassio, Geromel, Filipe Luis, Marquinhos, Fred, Taison, Casemiro, Danilo. Selecționer: Tite

Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Fellaini, Witsel, Chadli(83 Thomas Vermaelen) – De Bruyne, Lukaku (87 Youri Tielemans), Hazard. Rezerve neutilizate: Mignolet, Casteels, Carrasco, Mertens, Januzaj, Dembele, Boyata, Batshuayi, Dendoncker. Selecționer: Roberto Martinez

Arbitri: Milorad Mazic – Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (toți din Serbia). Al patrulea arbitru: Jair Marrufo (SUA). Asistent video: Daniele Orsato (Italia)

În semifinale, Belgia va întâlni Franța, marți, 10 iulie, de la ora 21.00

Sâmbătă 7 iulie se vor juca ultimele două partide din sferturi, după cum urmează:

ora 17:00 –  Anglia  – Suedia (Samara) – TVR 1, TVR HD

ora 21:00 – Rusia – Croația (Soci) – TVR 1, TVR HD