Sferturi de finală: Suedia – Anglia 0-2. Fără emoții pentru Kane și coechipierii săi

Anglia s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Rusia după ce a învins naționala Suediei, scor 2-0. Englezii n-au avut deloc emoții cu marea surpriză de la acest Mondial și au obținut o calificare lejeră. Maguire a deschis scorul după 31 de minute de joc cu o lovitură de cap, iar Ali a stabilit scorul final în minutul 59.

Naționala Angliei e pentru a treia oară în semifinalele unui Campionat Mondial. Prima dată a fost în 1966, când a și câștigat turneul, și în 1990, când a pierdut finala mică împotriva Italiei.

Sferturi de finală: Suedia – Anglia 0-2

Stadion:  Cosmos Arena (Samara), 39.991 spectatori

Au marcat: /Maguire 31, Ali 59

Cartonașe galbene: Harry Maguire 87, John Guidetti 88, Sebastian Larsson

Cel mai bun jucător: Jordan Pickford

Suedia: Olsen – Krafth (85 Pontus Jansson), Lindelof, Granqivst, Augustinsson – Claesson, Ekdal, Larsson, Forsberg (65 Martin Olsson) – Berg, Toivonen (65 John Guidetti ). Rezerve neutilzaite: Johnsson, Nordfeldt, Durmaz, Helander, Hiljermark, Thelin, Rohden, Svensson. Selecționer: Jane Andersson

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Ali (77 Fabian Delph), Henderson (85 Eric Dier), Lingard, Youg – Sterling (90+1 Marcus Rashford), Kane. Rezerve neutilizate: Butland, Pope, Alexander-Arnold, G. Cahill, Jones, Loftus-Cheek, Rose, Vardy, Welbeck. Selecționer: Gareth Southgate

Arbitri: Bjorn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toți din Olanda). Al patrulea arbitru: Antonio Mateu (Spania). Asistent video: Danny Makkelie (Olanda).

În semifinale, Anglia va întâlni câștigătoarea din această seară dintre Rusia și Croația.