Grupa D: Argentina – Islanda 1-1. Messi a ratat un penalty și avem prima surpriză de la Mondiale!

Primul meci al Grupei D a pus față în față veterana Argentina și debutanta Islanda. În minutul 19, Sergio Aguero a marcat pentru 1-0. Bucuria sud-americanilor a fost însă scurtă, doar patru minute, întrucât Alfred Finnbogason a făcut istorie marcând primul gol al Islandei la un Campionat Mondial.

Lionel Messi a avut cea mai mare ocazie de a prelua conducerea în a doua repriză, dar șutul lui din penalty a fost apărat de portarul islandez Hannes Halldorsson. Deși Argentina a continuat să preseze, s-a lovit de  defensiva bună a formației nordice și, surprinzător, scorul a rămas egal la finalul partidei.

Argentina – Islanda 1-1

Au marcat: Sergio Aguero 19 / Alfred Finnbogason 23

Cartonașe galbene: nu au fost

Cel mai bun jucător: Hannes Halldórsson

Argentina: Caballero – Salvio, Otamendi, Rojo, Tagliafico – Mascherano, Biglia (54 Banega) – Meza (84 Higuaín), Messi, Di María (75 Pavón) – Agüero.Rezerve neutilizate: Guzman, Mercado, Ansaldi, Fazio, Acuna, Perez, Lo Celso, Dybala. Selecționer: Jorge Sampaoli.

Islanda: Halldórsson – Sævarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Magnússon – J. Gudmunds­son (63 Gíslason), Gunnarsson (76 O. Skúlason), Hallfredsson, Bjarnason – G. Sigurðsson – Finnbogason (89 B. Sigurdarson). Rezerve neutilizate:  Fridjonsson, A. Gudmunds­son, Ingason, Schram, Runarsson, Eyjolfsson, Traustason, Bodvarsson, A. Skulason. Selecționer: Heimir Hallgrímsson

Arbitri: Szymon Marciniak – Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toți din Polonia). Al patrulea arbitru: ROLDAN Wilmar (Columbia). Asistent video: Mark Geiger (SUA)