Grupa A: Uruguay – Rusia 3-0. Uruguay câștigă grupa și ambele echipe merg mai departe

Grupa A: Uruguay - Rusia 3-0. Uruguay câștigă grupa și ambele echipe merg mai departe

Uruguay a câștigat la scor împotriva Rusiei, gazdele Cupei Mondiale. Mai mult decât atât, jocul sud-americanilor a fost consistent, au marcat trei goluri și este al treilea meci fără gol primit de la această Cupă Mondială.

Luis Suarez a marcat în minutul 10 din lovitură liberă de la marginea careului. Sud-americanii au continuat să atace, iar în minutul 23, la șutul lui Laxalt, de la 20 de metri, Cheryshev a deviat în propria poartă. În minutul 36, Smolnikov a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

În repriza a doua, Uruguay a avut ocazii și a marcat prin Cavani în minutul 90.

Uruguay – Rusia 3-0

Au marcat: Suarez 10, Cheryshev – autogol 23, Cavani 90

Cartonașe galbene: Yuri Gazinskiy 9, Igor Smolnikov 27,37, Rodrigo Bentancur 59,

Cartonaș roșu: Igor Smolinkov 37

Cel mai bun jucător: Luis Suarez

Uruguay: Muslera – Coates, Godin, Caceres – Nandez (73 Cristian Rodriguez), Vecino, Torreira, Bentancur (63 Giorgian De Arrascaeta), Laxalt – Suarez, Cavani (90+3 Maxi Gomez). Rezerve neutilizate: Campana, M. Silva – Varela, C. Sanchez, Stuani, G. Silva, M. Pereira, Urretaviscaya, J. M. Gimenez. Selecționer: Oscar Tabarez

Rusia: Akinfeev – Smolnikov, Kutepov, Ignashevich, Kudriashov – Samedov, Zobnin, Al. Miranchuk (60 Fedor Smolov), Gazinskii (46 Daler Kuzyaev), Cheryshev (38 Mario Fernandes) – Dzyuba. Rezerve: Lunev, Gabulov – Semenov, Granat, An. Miranchuk, Golovin, Zhirkov, Erokhin, Dzagoev. Selecționer: Stanislav Cherchesov

Arbitri: Malang Diedhiou – Djibril Camara, El Hadji Samba (toți din Senegal). Al patrulea arbitru: Bamlak Tessema. Asistent video: Clement Turpin (Franța).