Grupa E: programul partidelor și stadioanele. Spania este favorită clară!

0 0

Grupa E: programul partidelor și stadioanele.

14 iunie 2021, ora 19.00, Stadionul Saint Petersburg St Petersburg

Polonia Polonia – Slovacia Slovacia

14 iunie 2021, ora 22.00, Estadio La Cartuja Sevilla

Spania Spania – Suedia Suedia

18 iunie 2021, ora 16.00, Stadionul Saint Petersburg St Petersburg

Suedia Suedia – Slovacia Slovacia

19 iunie 2021, ora 22.00, Estadio La Cartuja Sevilla

Spania Spania – Polonia Polonia

23 iunie 2021, ora 19.00, Stadionul Saint Petersburg St Petersburg

Suedia Suedia –  Polonia Polonia

23 iunie 2021, ora 19.00, Estadio La Cartuja Sevilla

Slovacia Slovacia – Spania Spania

Estadio La Cartuja din Sevilla, Spania (43.883 de locuri) a fost deschis pe 7 septembrie 1958 si a fost renovat de doua ori in 1996 iar ultima oara in 2017. 

Stadionul Saint Petersburg, Zenit Arena din Rusia (61.251 de locuri), stadion inaugurat în 2016 – va găzdui un meci din sferturile de finală şi trei din faza grupelor

Grupa E: programul partidelor și stadioanele.

Loturile echipelor din Grupa E

Spania

  • Portari: Unai Simon (Athletic Bilbao), David De Gea (Manchester United), Robert Sánchez (Brighton)
  • Fundași: Gaya (Valencia), Jordi Alba (Barcelona), Pau Torres (Villarreal), Aymeric Laporte (Manchester City), Eric Garcia (Manchester City), Diego Llorente (Leeds), Azpilicueta (Chelsea), Marcos Llorente (Atletico Madrid)
  • Mijlocași: Sergio Busquets (Barcelona), Rodri (Manchester City), Pedri (Barcelona), Thiago Alcantara (Liverpool), Koke (Atletico Madrid), Fabian Ruiz (Napoli)
  • Atacanți: Dani Olmo (RB Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Alvaro Morata (Juventus), Gerard Moreno (Villarreal), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton), Pablo Sarabia (PSG)
  • Selecționer: Luis Enrique

Suedia

  • Portari: Robin Olsen (Everton), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi), Karl-Johan Johnsson (FC Copenhaga)
  • Fundaşi: Victor Nilsson Lindelof (Manchester United), Mikael Lustig (AIK), Marcus Danielson (Dalian), Emil Krafth (Newcastle), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Filip Helander (Glasgow Rangers), Pontus Jansson (Brentford), Andreas Granqvist (Helsingborg), Martin Olsson (Hacken)
  • Mijlocaşi: Sebastian Larsson (AIK), Jens Cajuste (Midtjylland), Gustav Svensson (Guangzhou), Viktor Claesson (Krasnodar), Albin Ekdal (Sampdoria), Emil Forsberg (RB Leipzig), Dejan Kulusevski (Juventus), Kristoffer Olsson (FC Krasnodar), Mattias Svanberg (Bologna), Ken Sema (Watford)
  • Atacanţi: Robin Quaison (FSV Mainz), Marcus Berg (FC Krasnodar), Alexander Isak (Real Sociedad), Jordan Larsson (Spartak Moscova)
  • Selecționer: Janne Andersson

Polonia

  • Portari: Lukasz Fabianski (West Ham), Lukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczesny (Juventus)
  • Fundași: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Verona), Kamil Glik (Benevento), Michal Helik (Barnsley), Tomasz Kedziora (Dinamo Kiev), Kamil Piatkowski (Rakow Czestochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscova)
  • Mijlocași: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jozwiak (Derby County), Mateusz Klich (Leeds), Kacper Kozlowski (Pogon S.), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moscova), Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta (Norwich), Piotr Zielinski (Napoli).
  • Atacanți: Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf), Robert Lewandowski (Bayern), Arkadiusz Milik (Marseille), Karol Swiderski (PAOK), Jakub Swierczok (Piast Gliwice), Krzysztof Piatek (Hertha Berlin)
  • Selecționer: Paolo Sousa

Slovacia

  • Portari: Martin Dubravka (Newcastle), Marek Rodak (Fulham), Dusan Kuciak (Lechia Gdansk)
  • Fundași: Peter Pekarik (Hertha), Ľubomir Satka (Lech Poznan), Denis Vavro (Huesca), Milan Skriniar (Inter Milan), Tomas Hubocan (Omonoia), Jakub Holubek (Gliwice)
  • Mijlocași: Marek Hamsik (IFK Goteborg), Stanislav Lobotka (Napoli), Patrik Hrosovsky (Genk), Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (Koln), Robert Mak (Ferencvaros), Vladimir Weiss (Slovan Bratislava), Laszlo Benes (Augsburg), Lukas Haraslin (Sassuolo), Tomas Suslov (Groningen), Matus Bero (Arnhem), Erik Jirka (Mirandes)
  • Atacanți: Michal Duris (Omonoia), Robert Bozenik (Feyenoord), David Strelec (Slovan Bratislava)
  • Selecționer: Stefan Tarkovic

Lasă un răspuns