Grupa A: Țara Galilor – Elveția 1-1, cu gol anulat de VAR

Al doilea meci din Grupa A de la Euro 2020 le-a adus la Baku pe Țara Galilor și Elveția, care au remizat 1-1, elvețienii având mai multe ocazii și un gol anulat de VAR pentru offsaid.

Elveția a deschis scorul prin Embolo în minutul 49, iar Țara Galilor a egalat prin Moore în minutul 74. Elvețienilor le-a fost anulat un gol pentru offsaid, prin Gavranovic, în minutul 85. Din Grupa A mai fac parte Italia care a surclasat-0 cu 3-0 pe cea de-a patra echipă, Turcia. Țara Galilor va juca cu Turcia, iar Italia va înfrunta Elveția, miercuri, în a doua etapă din faza grupelor Euro 2020.

Țara Galilor – Elveția 1-1

Au marcat: Embolo 64 / Moore 74

Min.90 Fluier final, Elveția și Țara Galilor remizează 1-1.

Min. 85 VAR. Mario Gavranovic înscrie la prima atingere de minge, însă e la limită în ofsaid.

Min. 74. Gol Țara Galilor! Un corner scurt, o centrare bună și o lovitură de cap a lui Moore care l-a învins pe Sommer: 1-1

Min. 64 Mbabu face un fault la marginea careului. Ramsey execută bine, dar mingea se scurge în afara terenului, Bale și Moore trecând pe sub minge.

Min. 49 GOL Elveția! Un nou corner și Embolo deschide scorul: 0-1

Min. 45+1 Seferovic ratează pe final de primă repriză.

Min. 30 Schar vede cartonașul galben pentru un fault la James.

Min. 20 Ward e pe fază și respinge devierea lui Schar la colțul scurt, după un corner.

Min. 15 -Moore are și el o lovitură de cap bună la cealaltă poartă, însă atacantul galez este oprit de Sommer care respinge peste bară.

Min. 1 Elveția începe bine partida și are o primă ocazie prin Mbabu. Rodriguez a centrat la colțul lung pentru fundașul central de la Wolfsburg, a cărui lovitură de cap a fost respinsă de Davies în corner.

Grupa A: Țara Galilor – Elveția 1-1, cu gol anulat de VAR.

Echipele de start:

Țara Galilor: Ward (Leicester) – Roberts (Swansea), Rodon (Tottenham), Davies (Tottenham), Mepham (Bournemouth) – Morrell (Luton), Allen (Stoke), Ramsey (Juventus, 90+3 Ampadu) – James (Manchester United, 75 Brooks), Moore (Cardiff), Bale(c) (Real Madrid). Rezerve neutilizate: Hennessey, Davies – Gunter, Williams, Lockyer, Wilson, Roberts, Norrington-Davies, Williams, Levitt. Selecționer: Rob Page

Elveția: Sommer (Gladbach) – Mbabu (Wolfsburg), Elvedi (Gladbach), Schar (Newcastle), Akanji (Dortmund), Rodriguez (Torino) – Xhaka(c) (Arsenal), Freuler (Atalanta) – Shaqiri (Liverpool, 66 Zakaria) – Embolo (Gladbach), Seferovic (Benfica, 84 Gavranovic). Rezerve neutilizate: Mvogo, Omlin – Widmer, Vargas, Zuber, Sow, Fassnacht, Benito, Mehmedi, Comert. Selecționer: Vladimir Petkovic

Partida a fost arbitrată de Clement Turpin (Franța), ajutat de Nicolas Danos, Cyril Gringore (ambii in Franța) și Srdjan Jovanovic (Serbia).