Grupa B: Danemarca – Finlanda 0-1, Eriksen a fost la un pas de moarte!

1 0

Grupa B: Danemarca – Finlanda 0-1, Eriksen a fost la un pas de moarte! Meciul a fost la un pas să fie umbrit de o tragedie. Eriksen s-a prăbușit pe teren înainte de pauză și a fost resuscitat de medici. Din fericire, mijlocașul lui Inter a fost stabilizat.

Danemarca – Finlanda 0-1

A marcat: Pohjanpalo 60

Min. 90 Fluier final, danezii rămân șocați și pierd la limită cu finlandezii dar îl au pe Eriksen în viață!

Min. 74 Ghinion teribil pentru danezi! Hojbjerg ratează penaltyul obținut de Poulsen. Trage direct în brațele lui Hradecky!

Min. 60 GOL Finlanda! Pohjanpalo înscrie primul gol al țării sale la un turneu final, dar face un gest superb, nu se bucură în fața fanilor danezi: 0-1

Min. 43 Meciul s-a reluat de la scorul de 0-0!

Christian Eriksen va fi înlocui cu Mathias Jensen în momentul în care jocul va fi reluat. Partida Danemarca – Finlanda continuă pe Pro X, în timp Belgia – Rusia va fi transmis de Pro TV.

Meciul se va relua la ora 21:30 UEFA a făcut anunțul oficial. Jucătorii celor două echipe au cerut ca meciul să continue după ce au aflat că Eriksen a fost stabilizat, iar UEFA a fost de acord. Se vor juca ultimele patru minute din prima repriză, care vor fi însoțite de o pauză de cinci minute, înainte de începerea actului secund.

Meciul a fost suspendat după ce Eriksen a părăsit terenul pe targă, însoțit de echipa medicală. Cele două formații au plecat și ele la vestiare.

Min. 42 Clipe de groază pe Parken! Christian Erkisen s-a prăbușit pe gazon fără să fie atins de vreun adversar și e resucitat de medici.

Min. 19 Christian Eriksen îi testează și el reflexele lui Hradecky, dar fără să creeze mari probleme.

Min. 15 Hradecky are o nouă intervenție salvatoare! De această dată la lovitura de cap a lui Hojbjerg.

Min. 8 Ocazie mare la poarta Finlandei! Older Wind șutează puternic din afara careului, dar Hradecky respinde în corner!

Min. 1 A început partida de pe Parken!

Echipele de start:

Danemarca: Kasper Schmeichel (Leicester City) – Daniel Wass (Valencia), Simon Kjaer (AC Milan), Andreas Christensen (Chelsea), Joakim Mæhle (Atalanta) – Christian Eriksen (Inter), Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham), Thomas Delaney (Borussia Dortmund) – Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Jonas Older Wind (FC Copenhaga), Martin Braithwaite (Barcelona). Rezerve: Ronnow, Lossl – Andersen, Boilesen, Cornelius, Damsgaard, Dolberg, Jensen, Norgaard, Skov Olsen, Stryger, Larsen, Vestergaard. Selecționer: Kasper Hjulmand

Finlanda: Lukáš Hrádecký (Bayer Leverkusen) – Jukka Raitala (Minnesota United), Paulus Arajuuri (Pafos), Daniel O’Shaughnessy (Helsingin Jalkapalloklubi), Jere Uronen (Genk) – Robin Lod (Minnesota United), Glen Kamara (Finland), Tim Sparv (Larissa), Joona Toivio (Hacken) – Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Teemu Puki (Norwich). Rezerve: Jaakkola, Joronen – Forss, Hamalainen, Ivanov, Jensen, Kauko, Lappalainen, Schuller, Soiri, Taylor, Vaisanen. Selecționer: Markku Kanerva.

Arbitrul partidei dintre Danemarca și Finlanda este englezul Anthony Taylor. Acesta a condus un singur meci internațional în 2021, disputa din preliminariile CM dintre Muntenegru și Norvegia.